Tält med stänger

Hos Robens® ser vi ett pålitligt tält med stänger som grunden för varje lyckad expedition. Oavsett om du vandrar över karga högland eller etablerar ett avlägset bushcraft-basläger ger våra stångburna tält den tekniska prestanda du behöver för att möta väder och vind. Vårt sortiment sträcker sig från ultralätta trekkingmodeller med högkvalitativa stänger i aluminiumlegering till rymliga tipitält i polycotton, utvecklade för gruppäventyr. Varje modell är redo för äventyr och testas noggrant i våra egna vind- och regntestanläggningar, så att ditt skydd står stabilt när vädret slår om. Hos oss får du mycket prestanda för pengarna – utrustning byggd för Pure Outdoor Passion.

Via 1 UL
image
Via 1 UL

Via 1 UL

Enmans trekking tält. Non-sag, silikonbehandlat HydroTex SilPoly RS, vattenpelare: 2000 mm. Mångsidiga uppsättningsalternativ, rymlig design med vertikal ändvägg och vindresistent stabilitet.
3 954,95 kr
  Förbeställ denna vara
Via 2 UL
image
Via 2 UL

Via 2 UL

Tvåmans trekking tält. Non-sag, silikonbehandlat HydroTex SilPoly RS, vattenpelare: 2000 mm. Mångsidiga uppsättningsalternativ, rymlig design med vertikal ändvägg och vindresistent stabilitet.
5 224,95 kr
  Förbeställ denna vara
Vestis 1 Pro shelter UL
NYHET 2027 image
Vestis 1 Pro shelter UL

Vestis 1 Pro shelter UL

3 504,95 kr
  Förbeställ denna vara
Vestis 3,10 x 2,92 Duo tarp UL
image
Vestis 3,10 x 2,92 Duo tarp UL

Vestis 3,10 x 2,92 Duo tarp UL

Tvåpersons tarp designad för snabb uppsättning med en icke-sjunkande HydroTex SilPoly RS UL yttertält med 2000 mm vattenpelare. Utrustad med katarinskarvade kanter och flera stormlinor för flexibla uppställningsalternativ.
2 239,95 kr
  I lager
Vestis 2.56 x 2.10 Solo tarp UL
image
Vestis 2.56 x 2.10 Solo tarp UL

Vestis 2.56 x 2.10 Solo tarp UL

Solo tarp designad för maximal packbarhet. Non-sag HydroTex SilPoly RS UL yttertält med vattenpelare: 2000 mm. Flera stormlina fästpunkter ger mångsidiga uppställningsalternativ.
2 089,95 kr
  I lager
Vestis 1 meshtält UL
image
Vestis 1 meshtält UL

Vestis 1 meshtält UL

Ultralätt mesh tält för en person, kompatibelt med tarp. Badkarsbotten skyddar mot stänk och vind. Ultralätt 16g/m2 mesh.
1 759,95 kr
  I lager
Chaser 1 LW
image
Chaser 1 LW

Chaser 1 LW

Lättviktig tunnel tent för en person, med en non-sag Hydrotex RS SilPoly yttertält. FlexPitch mångsidiga uppsättningsalternativ och optimal ventilation med mesh invändigt. DAC-stänger säkerställer stabilitet.
3 954,95 kr
  I lager
Chaser 2 LW
image
Chaser 2 LW

Chaser 2 LW

Tunnel tält för två, med 2000 mm vattenpelare. Mångsidig FlexPitch möjliggör yttertält-först installation. Hållbar mesh inner för ventilation. DAC-stänger. Non-sag Hydrotex RS SilPoly yttertält.
4 624,95 kr
  I lager
Seeker 2 LW
image
Seeker 2 LW

Seeker 2 LW

Tvåpersoners kupoltält med 2000 mm vattenpelare. Utrustat med non-sag Hydrotex RS SilPoly-yttertyg, DAC-stänger, FlexPitch mångsidiga uppsättningsalternativ och optimal ventilation.
4 774,95 kr
  I lager
Seeker 3 LW
image
Seeker 3 LW

Seeker 3 LW

Domeyttertält för tre personer med 2000 mm vattenpelare. Utrustad med FlexPitch för mångsidig uppsättning, non-sag Hydrotex RS SilPoly tyg, DAC-stänger och optimal ventilation med mesh-inredning.
5 224,95 kr
  I lager
Roamer 2 LW
image
Roamer 2 LW

Roamer 2 LW

Lättvikts tunnel telt för två. Har ett 2000mm vattenpelare non-sag yttertält i SilPoly, DAC stänger, FlexPitch flera uppsättningsalternativ och ett mesh inre för ventilation.
5 969,95 kr
  I lager
Roamer 3 LW
image
Roamer 3 LW

Roamer 3 LW

Tunneltält för tre personer. 2000 mm vattenpelare. FlexPitch med flera uppsättningsalternativ. Mesh inre för ventilation. DAC-stänger. Non-sag Hydrotex RS SilPoly yttertält. Lätt och kompakt packstorlek.
6 564,95 kr
  I lager
Traverse 1+ LW
NYHET 2027 image
Traverse 1+ LW

Traverse 1+ LW

5 624,95 kr
  Förbeställ denna vara
Traverse 2 LW
NYHET 2027 image
Traverse 2 LW

Traverse 2 LW

6 564,95 kr
  Förbeställ denna vara
Starlight 1 PX
NYHET 2027 image
Starlight 1 PX

Starlight 1 PX

2 389,95 kr
  Förbeställ denna vara
Starlight 2 PX
NYHET 2027 image
Starlight 2 PX

Starlight 2 PX

2 609,95 kr
  Förbeställ denna vara
Aster 2 PX
NYHET 2027 image
Aster 2 PX

Aster 2 PX

2 609,95 kr
  Förbeställ denna vara
Aster 3 PX
NYHET 2027 image
Aster 3 PX

Aster 3 PX

2 984,95 kr
  Förbeställ denna vara
Lodge 2 PX
NYHET 2027 image
Lodge 2 PX

Lodge 2 PX

3 284,95 kr
  Förbeställ denna vara
Lodge 3 PX
NYHET 2027 image
Lodge 3 PX

Lodge 3 PX

3 879,95 kr
  Förbeställ denna vara
Swift 2 PX
NYHET 2027 image
Swift 2 PX

Swift 2 PX

3 359,95 kr
  Förbeställ denna vara
Swift 3 PX
NYHET 2027 image
Swift 3 PX

Swift 3 PX

3 954,95 kr
  Förbeställ denna vara
Voyager 2 PX
NYHET 2027 image
Voyager 2 PX

Voyager 2 PX

3 359,95 kr
  Förbeställ denna vara
Voyager 3 PX
NYHET 2027 image
Voyager 3 PX

Voyager 3 PX

3 954,95 kr
  Förbeställ denna vara
24 av 39 produkter
Ladda fler produkter

Varför välja tält med stänger för ditt nästa äventyr?

Att välja rätt skydd är avgörande för säkerhet och komfort i vildmarken. Ett tält med stänger bygger på en beprövad konstruktion som förenar strukturell styrka med enkel uppsättning. Hos Robens fokuserar vi på robusta material och tekniker som HydroTex® för att tältet ska vara vattentätt och ha god andningsförmåga. Även om moderna luftbaserade konstruktioner har sina användningsområden föredras den klassiska pålitligheten hos ett stångburet system ofta av dem som rör sig i avlägsna områden där reparationer i fält kan behövas. Vill du jämföra olika lösningar kan du läsa vår guide om olika tältkonstruktioner för att hitta den arkitektur som passar dina specifika expeditionsbehov. En stångbaserad konstruktion ger ofta ett mer kompakt packmått, vilket gör det enklare att fördela vikten i gruppen eller få plats med tältet i en trekkingryggsäck.

Skillnader mellan tält med stänger i aluminiumlegering eller stål

Valet av rammaterial påverkar både vikt och stabilitet i ditt skydd. För vandrare som tar sig an teknisk terräng där varje gram räknas har våra tekniska trekkingtält lätta, anodiserade stänger i aluminiumlegering. De ger ett utmärkt styrka-vikt-förhållande och kan fjädra under höga vindbelastningar utan att gå av. Ett tält med stålstänger används däremot oftast i våra större baslägermodeller. Stål ger det styva stöd som krävs för högre konstruktioner, till exempel våra traditionella tipitält, så att de står förankrade även vid kraftiga oväder. Även om en modell med stålram är tyngre är den extra stabiliteten en rimlig avvägning när du etablerar ett läger för längre tid. Alla stålförsedda tält i vårt sortiment är behandlade för att motstå korrosion och bibehålla sin prestanda under många års användning.

Solo- eller duotält för trekking

När turen kräver liten markyta och snabb uppsättning ger våra robusta 2-personerstält för solovandrare och par ett tryggt skydd mot väder och vind. Modeller som Cress 2 Pro eller ultralätta Chaser 2 LW använder högkvalitativa stänger i aluminiumlegering för att skapa en stabil tunnel- eller kupolkonstruktion. Dessa lösningar passar dig som värdesätter rörlighet och behöver ett skydd som kan resas snabbt när ljuset börjar försvinna. Om ni ger er ut som par men behöver extra innervolym för utrustning ser våra 3-personerstält till att ni inte känner er trångbodda i vildmarken. Sage 3 Pro erbjuder till exempel en förlängd absid som passar utmärkt för matlagning eller förvaring av blöta ryggsäckar, så att sovutrymmet i innertältet hålls torrt och bekvämt under hela turen.

Hur klarar ett Robens tält med stänger hård vind?

Ett av våra kärnvärden är att erbjuda utrustning du kan lita på när förhållandena försämras. Varje tält med stänger vi tillverkar genomgår omfattande tester i våra vind- och regntestanläggningar för att fastställa maxhastigheter i Wind Test. Dessa data gör att vi kan ange tydliga prestandaindikatorer för varje modell. Våra tunnelkonstruktioner, som Starlight 1 Exp, använder en lågprofilerad kilform som effektivt leder bort vinden. Om du söker en större lösning för gruppen omfattar sortimentet vindstabila 4-personerstält för gruppexpeditioner där strukturell styrka kombineras med komforten i en gemensam boyta. Med förstärkta fästpunkter för markpinnar och reflekterande stormlinor ser vi till att skyddet står säkert även när fjällvindarna tilltar.

Skillnader mellan alpintält och standardmodeller

När vi talar om ett alpintält syftar vi på skydd som är särskilt utformade för miljöer på hög höjd, där vindstabilitet prioriteras. Dessa modeller har ofta en geodetisk eller semi-geodetisk stångstruktur som skapar flera korsningspunkter. Konstruktionen fördelar vindens kraft över hela ramen, vilket ger mycket hög stabilitet. Robens tillverkar inte specialiserade expeditionstält med snökjol, men våra alpina stångtält passar utmärkt för tresäsongsbruk i bergsmiljö. De ger den tekniska prestanda som krävs i stenig terräng där plötsliga väderomslag kan uppstå. Stänger av hög kvalitet i aluminiumlegering gör att tältet kan stå emot sidotrycket från vindar på hög höjd utan att kompromissa med den låga vikten, så att du kan bära utrustningen längre in i vildmarken.

Kan du använda tält med stänger för basläger och bushcraft?

För dig med bushcraft som utgångspunkt är den klassiska tipin eller klocktältet ofta ett naturligt val. Att etablera en lägerplats för längre tid kräver slitstarka 5-personerstält, konstruerade med DAC-stänger i aluminiumlegering eller kraftiga stålstänger som tål längre tids exponering för hård vind. Våra modeller Klondike och Fairbanks är tydliga exempel på den här stilen. De använder en enkel centrumstång för snabb uppsättning, kombinerad med andningsbart HydroTex® Polycotton-material. Det skapar ett behagligt innerklimat, även när du använder tältkamin. Från bushcraft i vildmarken till större trekkingturer erbjuder våra mångsidiga 6-personerstält för stora gruppäventyr den golvyta som krävs för en professionell lägerlösning utomhus. Dessa större tält med stänger har tillräcklig ståhöjd för att du ska kunna röra dig bekvämt, vilket gör dem väl lämpade för baslägerliv där du kan behöva tillbringa mer tid inne i skyddet.

Skötsel av tält med stålstänger för lång livslängd

För att din utrustning ska fungera under många års äventyr är rätt skötsel avgörande. Efter varje tur bör du kontrollera stängerna efter tecken på belastning eller skador. För tält med stålstänger är det viktigt att torka av stängerna före förvaring för att förebygga ytrost, även om de är behandlade för lång livslängd. På stänger i aluminiumlegering bör du kontrollera att resårsnoddarna fortfarande är elastiska och att holkarna är fria från grus och sand. Om en stång går av är de flesta av våra stångburna tält konstruerade så att enskilda sektioner kan bytas ut, vilket underlättar reparation i fält och förlänger utrustningens användningstid. Förvara alltid tältet torrt och svalt för att skydda både väven och stångsystemet mot nedbrytning. Om du har frågor om vilket tält med stänger som passar din nästa expedition är du varmt välkommen att kontakta oss på Robens.

Robens SV